Events

Performer Name
Example: 2018 or 2018-10
November
Date Time Performer Location
11 10 am Clive Driskill-Smith St. Luke’s United Methodist, Kilgore, TX
11 7:30 pm Shin-Young Lee University of the South, Sewanee, TN
11 8 pm Walt Strony First Presbyterian, Kilgore, TX
12 7:30 Manhattan School of Music Chamber Choir Manhattan School of Music, New York, NY
12 7:30 pm Raúl Prieto Ramírez Concordia University, Irvine, CA
12 8 pm Peter DuBois St. Thomas Aquinas Catholic Church, Dallas, TX
12 8 pm Harald Vogel Hauptkirche St. Jacobi, Hamburg, Germany
13 10 am John Walthausen First Presbyterian, Kilgore, TX
13 12 noon Gary Lewis Luther Memorial Church, Madison, WI
13 2 pm Jared Cook St. Luke’s United Methodist, Kilgore, TX
13 6:15 pm Simon Gledhill Freemasons’ Hall, London, UK
13 8 pm Markus Eichenlaub Frauenkirche, Dresden, Germany
13 8 pm Christian Elliott, silent film, For Heaven’s Sake First Presbyterian, Kilgore, TX
14 10 am Eric Plutz St. Mark’s Episcopal Cathedral, Shreveport, LA
14 1 pm Stephen Hamilton St. Paul’s Chapel, Trinity Church Wall Street, New York, NY
14 1:10 pm Jonathan Holl St. Nicolas, Newbury, UK
14 2 pm Jan Kraybill St. Mark’s Episcopal Cathedral, Shreveport, LA
14 7:30 pm Kevin Birch Wheaton College, Norton, MA
14 7:30 pm Mark Edwards, harpsichord Cathedral Church of the Advent, Birmingham, AL
14 7:30 pm Scott Dettra First Presbyterian, Kilgore, TX
15 12:10 pm Mark Brombaugh Christ Episcopal, Tacoma, WA
15 6:30 pm Olivier Latry Signoret-Brulatour House, New Orleans, LA
15 6:45 pm Nicholas Freestone Cathedral, Worcester, UK
15 7 pm Shin-Young Lee Catalina United Methodist, Tucson, AZ
15 7:30 pm Hey-Liberis Duo (Michael Hey, organ, & Christiana Liberis, violin) First United Methodist, Saratoga Springs, NY
15 7:30 pm Benjamin Sheen St. Paul’s Episcopal, Wilmington, NC
15 7:30 pm Jeremy David Tarrant Cathedral Church of St. Paul, Detroit, MI
15 7:30 pm Nathan Laube First Presbyterian, Jackson, MS
15 8 pm Ann Casier & Jean-Pierre Hautekiet Sint-Janskerk, Oostende, Belgium
16 10 am Craig Cramer Subiaco Abbey, Subiaco, AR
16 1 pm Aart Bergwerff, masterclass Sint-Petrus-en-Paulskerk, Oostende, Belgium
16 2:15 pm Jan Vermeire & Robert Hostyn Sint-Jozefkerk, Oostende, Belgium
16 2:30 pm Pavlos Triantaris Chingford Parish Church, Chingford, UK
16 3:15 pm Marc Van Driessen Heilig Hartkerk, Oostende, Belgium
16 4:15 pm Marc Van Driessen Sint-Janskerk, Oostende, Belgium
16 5 pm Gregor Simon Münster, Obermarchtal, Germany
16 5:30 pm Maria Mokhova Stadtpfarrkirche St. Martin, Bamberg, Germany
16 7 pm Evert Groen, Thomas Schermuly & Bernhardt Brand-Hofmeister Evangelische Oranier-Gedächtnis-Kirche, Wiesbaden, Germany
16 7:30 pm James Kennerley Merrill Auditorium, Portland, ME
17 2:30 pm Brian McCarthy Cadet Chapel, West Point, NY
17 2:30 pm Shin-Young Lee, Bradley Hunter Welch & Philippe Lefebvre Meyerson Symphony Center, Dallas, TX
17 3 pm Stephen Hamilton St. Michael’s Episcopal, New York, NY
17 3 pm Thomas Gaynor First Lutheran, Carlisle, PA
17 3 pm Olivier Latry St. Ann’s Church, Washington, DC
17 3 pm Naomi Rowley Loyola University, Chicago, IL
17 3 pm Gail Archer Woodburn United Methodist, Woodburn, OR
17 3 pm Raúl Prieto Ramírez California Polytechnic State University, San Luis Obispo, CA
17 3 pm Duncan Middleton Methodist Central Hall, London, UK
17 3:30 pm Ken Cowan Church of the Transfiguration, Orleans, MA
17 4 pm Joshua Stafford St. Mark’s Episcopal, Philadelphia, PA