Events

Performer Name
Example: 2018 or 2018-10
May
Date Time Performer Location
01 7:30 pm Yale Schola Cantorum Battell Chapel, Yale University, New Haven, CT
01 7:30 pm Students of Juilliard St. Bartholomew’s Church, New York, NY
01 7:30 pm Stephen Warner, silent film, Phantom of the Opera Jefferson Avenue Presbyterian, Detroit, MI
01 8 pm Chelsea Chen United Church of Canandaigua, Canandaigua, NY
01 8 pm Thomas Heywood Longwood Gardens, Kennett Square, PA
02 1 pm Diane Meredith Belcher, with violin, works of Bach Dartmouth College, Hanover, NH
02 3 pm Carolyn Craig Marquand Chapel, Yale University, New Haven, CT
02 3 pm Alan Morrison Spivey Hall, Clayton State University, Morrow, GA
02 7:30 pm Meg Cutting; Woolsey Hall, Yale University, New Haven, CT
03 12:30 pm Michelle Horsley St. John’s Episcopal, West Hartford, CT
03 2:30 pm Girl Choir of South Florida St. Paul's Episcopal, Del Ray Beach, FL
03 3 pm Ken Cowan St. John’s United Methodist, Lubbock, TX
03 3 on The Salvatones St. Malachy’s Catholic Church, New York, NY
03 3 pm New York City Children’s Chorus Madison Avenue Presbyterian, New York, NY
03 3 pm Christopher Houlihan St. John’s Episcopal, Cold Spring Harbor, NY
03 3 pm Isabelle Demers Overbrook Presbyterian, Philadelphia, PA
03 3 pm Gail Archer Presbyterian Church, Cochocton, OH
03 3 pm Huw Lewis First Congregational, Traverse City, MI
03 4 pm Jeremy Bruns Grace Cathedral, San Francisco, CA
03 4 pm Nathan Laube St. John's Episcopal, Charleston, WV
03 4 pm First Church Choir First Congregational, Columbus, OH
03 4 pm Choir School of First Presbyterian Church First Presbyterian, Evansville, IN
03 5:15 pm Chelsea Vaught Washington National Cathedra, Washington, DC
03 7:30 pm Mary Zelinski, works of Vierne St. Hugo of the Hills Catholic Church, Bloomfield Hills, MI
05 8 pm Peter King St. Lawrence, Alton, UK
06 12 noon Sue Mitchell-Wallace Peachtree Road United Methodist, Atlanta, GA
06 12 noon Bruce Bengtson Luther Memorial Church, Madison, WI
06 12:45 pm Peter Bayer Cathedral of St. Matthew the Apostle, Washington, DC
06 7 pm Isabelle Demers St. Ignatius Loyola Catholic Church, New York, NY
06 7:45 pm Irene Roth-Halter Tägerwilen Katholische Pfarrkirche, Kolbermoor, Germany
07 7:30 pm St. Thomas Church Choir St. Thomas Church Fifth Avenue, New York, NY
07 8 pm Works of Pergolesi Church of St. Luke in the Fields, New York, NY
08 12:10 pm Jeremy David Tarrant Cathedral Church of St. Paul, Detroit, MI
08 12:15 pm Michael Stefanek National City Christian, Washington, DC
08 12:30 pm Brent Nolte Third Baptist, St. Louis, MO
08 6 pm Choral Evensong Christ Episcopal, New Haven, CT
08 7 pm Organized Rhythm (Clive Driskill-Smith, organ, & Joseph Gramley, percussion) St. Paul’s Episcopal, Milwaukee, WI
08 7:30 pm Alex Weimann St. Mark Episcopal Cathedral, Seattle, WA
09 12 noon Ashley Grote Victoria Hall, Hanley, UK
10 1:30 pm Sr. Jo Baim Trinity Episcopal, Seattle, WA
10 2:30 pm Bruce Xu Cadet Chapel, West Point, NY
10 3 pm Nicholas Schmelter Velda Rose United Methodist, Mesa, AZ
10 3 pm Isabelle Demers First United Methodist, Schenectady, NY
10 4:00 pm Jeannine Jordan, with media artist Performing Arts Center, Astoria, OR
10 4 pm George Fergus St. Mark’s Episcopal, Berkeley, CA
10 4 pm Carolyn Booth Franciscan Monastery of the Holy Land, Washington, DC
10 4 pm Amanda Mole Christ and St. Luke’s Episcopal, Norfolk, VA
10 6 pm Alcee Chriss St. James Episcopal, Los Angeles, CA
10 6 pm
Choral Evensong Christ Episcopal, New Haven, CT
10 7:30 pm Andrew Sheranian Emmanuel Episcopal Church, Chester Parish, Chestertown, MD